HÜRİYET

Facebook Takip Etmek İçin Beğen

17 Eylül 2012 Pazartesi

Emekli maaşına haciz konulamaz! / Özgür ERDURSUN

 

Emekli maaşına haciz konulamaz!


Bu hafta isminin açıklanmasını istemeyen bir okurumuz gönderdiği mailde aynen şunları yazmış: ‘‘Özgür bey 2002 yılında emekli oldum. Kendime ait işyerim vardı işlerim 2011 yılında bozuldu ve iflas ettim bankalara da borcum var. Emekli maaşımdan başka hiçbir şeyim kalmadı. Maaşımı aldığım banka 17 bin TL borcum olduğunu bu nedenle maaşımın kesildiğini belirterek 2011 Aralık ayından bugüne kadar maaşlarımı vermiyor çok mağdur durumdayım ne yapabilirim?’’


Sayın okurum emeklilerin maaşı kesinlikle haczedilemez ve emekli maaşından kesinti yapılamaz. Bu 5510 sayılı kanunda çok net bir şekilde belirtilmekte, kanun maddesini aynen yazıyorum. 5510 sayılı kanunun 7554 sayılı kanun 56.madde ile değişik 93.maddesine göre SGK’ya bağlı olarak emekli aylığı alan hiçbir emeklinin emekli maaşı haciz edilemez ve kesilemez. Kanun aynen bunu ifade ederken banka keyfi bir uygulama yapmış ve haksız bir şekilde sizin maaşınızı kesmiş. Bundan sonra uygulayacağınız yol öncelikle noterden bankaya bir ihtar gönderin, ihtarın örneği şu şekilde olsun,


……………….. T.C. kimlik numaralı eski SSK emeklisiyim. 2011 yılı Aralık ayından itibaren emekli maaşım ödenmiyor. Emekli maaşımın 5510 sayılı kanunun 7554 sayılı kanun 56.madde ile değişik 93.maddesine göre SGK’ya bağlı olarak emekli aylığı alan hiçbir emeklinin emekli maaşı haczedilemez ve kesilemez maddesine göre 2011 Aralık ayından itibaren ödenmeyen maaşlarımın tarafıma ödenmesini istiyorum. Maaşım ödenmezse;


1-Cumhuriyet Savcılığına hakkınızda suç duyurusunda bulunacağımı,


2-Hukuki yollara başvurarak haklarımı bu yolla arayacağımı tarafımıza bildiririm.


 


İhtarnameyi gönderdikten sonra sizin maaşınız geriye dönük olarak ödenecektir. Aksi halde derhal Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunun. Sizin maaşınızın sizin yazılı izninizle sadece 1/4’ü kesilebilir. Geçinemeyecek bir durumdaysanız da yazılı bir müracaatla bu kesintinin kaldırılmasını da isteyebilirsiniz.


 


xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


 


3600 günle 08.09.1999 yılından önce işe başlayanlar emekli olabilirler


 


Bu hafta bilgi@ozgurerdursun.com mail adresine gönderilen diğer bir soruda da Meltem COŞKUN hanım’ın. Meltem Hanım 01.11.1999 yılında işe başladığını ve 1956 doğumlu olduğunu 58 yaşından 3600 günle emekli olup olamayacağını sormuş.


Meltem Hanım, 08.09.1999 yılında emeklilikte kademe ve yaşta da daha geç emekli olma uygulaması kanunu geldi. 2002 yılında Anayasa Mahkemesi’nin onayıyla da uygulamaya konuldu. Bayanlar 08.09.1981 yılından önce erkeklerde 08.09.1976 yılından önce işe başlamışlarsa emeklilikte değişen hiçbir kanundan etkilenmediler ve bu kişiler yaştan emekli olmak istediklerinde bayanlar 50 erkeklerde 55 yaşında 3600 günle 15 yıllık sigortalılık süresini doldurduklarında emekli olabiliyorlar. Bu tarihlerden sonra işe başlayanlarda 08.09.1999 yılına kadar işe başlayan bayanlar kademeli olarak 50-58, erkeklerde kademeli olarak 55-60 yaşlarında 3600 günle emekli olabiliyorlar. 09.09.1999 yılında ve daha sonrasında işe başlayanlar 3600 günle emekli olamıyorlar bayanlar 4500 günle 25 yıllık sigortalılık süresini doldurduklarında 58 yaşında, erkekler de 4500 prim gününü doldurduklarında 25 yıllık sigortalılık süresini de soldurup 60 yaşının gelmesini bekleyecekler.


Bu durumda siz 2024 yılından önce emekli olamazsınız. Emeklilikte 3600 gün değil de 4500 günüde doldurmanız gerekecek. 09.09.1999 yılından sonra işe başlayanlar eski SSK yeni 4/a değil de eski Bağ-Kur yeni 4/b den daha çabuk emekli olma şansları vardır.


Özgür ERDURSUN


http://www.kentgazetesi.com/?p=27453


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

CEP