HÜRİYET

Facebook Takip Etmek İçin Beğen

17 Ağustos 2012 Cuma

Tarım Sigortalısı doğum borçlanması yapabilir mi? / Lütfi KÖKSAL

 

Tarım Sigortalısı doğum borçlanması yapabilir mi?

15.03.1962 doğumlu bayanım. 23.01.2001 tarihli Sigorta girişim var. 2005 yılından itibaren Tarım Sigortası’na prim ödüyorum. 1986 ve 1989 doğumlu iki çocuğum var. Doğum borçlanması yapabilir miyim, ne zaman emekli olabilirim? Teşekkür ederim. > V. Bayraktar

CEVAP: 2925 Sayılı Tarım Sigortası’nın 20. Maddesine göre; 01.10/1999 (dahil) ila 30.04.2008 (dahil) tarihleri arasında sigortalı olanların yaşlılık aylığına hak kazanması için;
- Kadın ise 58 yaşını, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması
- 15 yıldan beri sigortalı olması
- En az 3600 gün prim ödemiş olması
- Kurumdan yazılı istekte bulunması, şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir.
30.04.2008 (hariç) sonrasında sigortalı olanlar:
İlk defa 01.05.2008 tarihinden sonra 2925 sayılı Kanuna tabi olanlara kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması ve en az 7200 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş olması şartı ile yaşlılık aylığı bağlanacaktır.
23.10.2001 tarihli sigorta girişiniz ve 2.905 gününüz var. 15 yıl, 58 yaş ve 3.600 günle emekli olabilirsiniz. 695 gün daha prim öderseniz 58 yaşınızın dolduğu 15.03.2020 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Çocuklar 23.10.2001 tarihinden önce olduğu için, doğum borçlanması yapma şansınız yoktur.
Diğer taraftan 2925 sayılı Kanuna tabi çalışırken doğan çocuklara doğum borçlanması yapılmıyor. Bunu bir örnekle açıklarsak:
1.1.1998-1.1.2008 tarihleri arasında 2925 sayılı Kanuna göre tarım sigortalılığı bulunan sigortalı bayan, 12.7.2000 tarihinde doğum yapmış ve 13.8.2010 tarihinde doğum borçlanması yapmak için müracaat etmiş olup sigortalının 4. maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalılığı bulunmadığından doğum borçlanması talebi kabul edilmeyecektir. Fakat 4/a sigortalı kapsamında çalışırken doğum olsaydı, tarım sigortasına tabi çalışırken doğum borçlanması yapabilirdi.

> C. Balsever

08.02.1965 doğumluyum. 01.02.1993 Sigorta girişim ve 5624 günüm var.1985/1986 yıllarında 18 ay askerlik yptım. 1988/1991 yıllarında iki yıl yurt dışı hizmetim var. Bunların hangisini borçlanırsam daha erken emekli olurum? Teşekkür ederim.

CEVAP: Verdiğiniz bilgilere göre; 25 yıl, 54 yaş ve 5.675 günle emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz ve yurt dışı hizmetiniz 01.02.1993 tarihinden önce olduğu için, ikisi de giriş tarihinizi ayrı ayrı geri çeker ve erken emekli olmanızı sağlar. İki yıl yurt dışı hizmetinizi borçlanırsanız giriş tarihiniz 01.02.1991olur ve 52 yaşınızda emekli olursunuz. Askerliğinizin de 15 ayını borçlanırsanız giriş tarihiniz 01.11.1989 olur ve 51 yaşınızda emekli olursunuz. Özetleyecek olursak: İki yıl yurt dışı hizmeti, 15 ay da askerlik borçlanması yaparsanız, 51 yaşınızın dolduğu 08.02.2016 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz.
YARGITAY 10. Hukuk Dairesinin Esas 2011/18418 ve 2011/20014 Kararına göre; Almanya’daki ilk girişiniz Türkiye’de de ilk giriş sayılıyor. Böylece 1988 yılı sigortanız için başlangıç sayılır. Askerliğiniz önce olduğu için, girişiniz 18 ay daha geri gider ve 49 yaşınızda emekli olursunuz. SGK bu müracaatınızı kabul etmezse, dava açabilirsiniz.

Lütfi KÖKSAL

http://www.turkiyegazetesi.com/makaledetay.aspx?id=545658#.UC3hyd3N-dU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

CEP