4 Şubat 2012 Cumartesi

'Mavi Kart'lı gurbetçiye kamuda çalışma imkânı'Mavi Kart'lı gurbetçiye kamuda çalışma imkânı

Yurtdışında yaşayan ancak bazı Avrupa ülkelerinin çifte vatandaşlığı engelleyen yasalarına takılan gurbetçiler için yeni bir imkân daha tanındı. 1 milyon ‘Mavi Kartlı’ vatandaşa T.C Kimlik numarası verilecek ve Türkiye ile ilgili her türlü işlemikolayca yapabilecekler. Ayrıca bu vatandaşlar kamuda sözleşmeli olarak çalışabilecek.

Yurtdışı Türklerden sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Meclis’e sundukları yasa tasarısı ile yıllardır yaşanan büyük bir sorunun giderileceğini söyledi. Yasanın içeriği hakkında bilgi veren Bozdağ, ”Vatandaş olamadıkları için bu insanların yaşadıkları aksaklıkları ortadan kaldıracağız. Mavi Kart’tan vatandaşlıktan çıkan insanların üçüncü derecedeki yakınları da yararlanabilecek. Hayatlarında önemli kolaylıklar olacak. Sadece askerlik yapamayacaklar, seçme, seçilme hakları olmayacak, gümrüksüz araç getiremeyecekler.

Memur olamayacaklar ama sözleşmeli olarak çalışabilecekler“ dedi. Türklerin yoğun yaşadığı Almanya, Avusturya ve Danimarka çifte vatandaşlığa izin vermiyor. Bu yüzden çok sayıda insan yaşadığı ülkenin vatandaşlığını alabilmek için Türk vatandaşlığından çıkmak zorunda kalıyor. İzin alarak vatandaşlıktan çıkanlar için 1996 yılından bugüne bazı düzenlemeler yapılsa da sorunlar çözülememişti. Sorunların çoğu e-devlet uygulamasıyla ilgili. Yapılan resmi işlemlerde T.C Kimlik Numarası istendiği için bu insanlar Türkiye’de telefon hattı bile alamıyordu. ‘Mavi Kart’ uygulamasından vatandaşlıktan çıkan insanların ‘alt soyu’olanlar da yararlanacak. Yani, çocuklar ve üçüncü dereceye giren akrabalar da yasa kapsamı içinde yer alıyor.

Mavi Kart nedir?

Avrupa ülkelerinde yaşayıp da yaşadıkları ülke vatandaşlığına geçmek isteyenlere, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, izinli olarak vatandaşlıktan çıkma izni verir ve kendilerine de ‘Mavi Kart’ denilen bir kart tahsis edilir. Bu kişilerin pasaport ve nüfus cüzdanları iptal edildiğinden Mavi Kart, Türkiye’de ikamet,seyahat, çalışma, yatırım, ticari faaliyet, miras, taşınır mal satın alma, feragi, kiralama gibi konularda kolaylık sağlar.

ÖMER ŞAHİN


Radikal

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı