25 Aralık 2011 Pazar

İşte Türkiye'ye vize uygulamayan ülkeler

İşte Türkiye'ye vize uygulamayan ülkeler

Dış politikada önemli adımlar atan Türkiye, son olarak Ukrayna ile vize muafiyeti anlaşması yaptı. Böylece Türkiye'ye vize uygulamayan ülke ve özel idare bölgeleri sayısı 64'e çıktı

Türkiye'ye vize uygulamayan ülkelerin sayısı, son dönemde dış politikada önemli adımların atılmasıyla artıyor. Son olarak Türkiye ile Ukrayna arasında vize muafiyeti anlaşması yapıldı.

Türkiye'nin son zamanlarda yürüttüğü başarılı diplomatik atak ve komşularla sıfır problem politikasından sonra bazı ülkeler, Türk vatandaşlarına uyguladığı vize uygulamasını kaldırdı.

Türkiye'ye vize uygulamayan ülkeler arasına son olarak Ukrayna'da eklendi.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in Türkiye'ye yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde bir dizi anlaşma imzalanırken, iki ülke arasında vize muafiyetini öngören anlaşmaya da imza konuldu.

Ukrayna ile yapılan anlaşma ile Türkiye'ye vize uygulamayan ülke ve özel idare bölgeleri sayısı da 64'e çıktı.

Vize muafiyeti anlaşması imzalanan ülkeler şunlar:

''Antigua -Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Fas, Fiji, Filipinler, Guatemala, Güney Afrika Cumhuriyeti, Gürcistan, Haiti, Hırvatistan, Honduras, Hong Kong, İran, Jamaika, Japonya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kolombiya, Kore Cumhuriyeti (Güney Kore), Kosova, Kosta Rika, Libya, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Makedonya, Maldivler, Malezya, Mauritus, Nikaragua, Pakistan, Palau Cumhuriyeti, Paraguay, Rusya, St. Vincent-Grenadines, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Suriye, Svaziland, Şili, Tanzanya, Tayland, Trinidad-Tobago, Tunus, Tuvalu, Uruguay, Ürdün, Venezuela, Vatikan, Katar, Kamerun, Yemen, Ukrayna.''

Belarus ve Nijerya ile da yapılacak anlaşmalarla çok yakında vizelerin kalkacağı belirtildi.

Anadolu Ajansı

1 yorum:

  1. anlamadığım bu ülkeler bize giriş vizesi uygulamasını kaldırıyorlar neden bizde bu ülke vatandaşlarına vize uygulamasını kaldırmıyoruz acaba gerekçesi nedir.böylesi bir adalatsizlik olurmu biz bu ülkelere elimizi kolumuzu salayarak kendi ülkemize girer gibi gidiyoruz ama nedense onlara gelince vize istiyoruz mantığın asla kabul etmediği bu çirkef kokan uygulamanın derhal kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.ha ben bu ülkelerin yerinde olsam bana vize uygulaması yapanlara bende aynı uygulamayı yapardım.

    YanıtlaSil

Blog Arşivi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı