14 Aralık 2011 Çarşamba

Genel Sağlık Sigortası 2012 de ZORUNLU oluyorGenel Sağlık Sigortası 2012 de ZORUNLU oluyor

1 Ekim 2010’da isteğe bağlı olarak uygulanan Zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren zorunlu olacak.

 

Sosyal Güvenlik Reformu çerçevesinde , “5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu”nun “Zorunlu Genel Sağlık Sigortalısı” olunmasına yönelik kanun ilk olarak 1 Ekim 2008 de uygulanmaya konacaktı. Daha sonra bazı alt yapı eksiklikleri nedeni ile uygulama 1 Ekim 2010 tarihine ertelenmişti. 1 Ekim 2010’da alt yapı çalışmalarının yetişmemesinden dolayı isteğe bağlı olarak uygulanan Zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren zorunlu olacak.

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası kapsamında, her hangi bir güvenlik kurumuna tabi olmayanlar, 18 yaşını doldurmuş çocuklar (Okuyorlarsa 25 Yaş üzerindekiler), 30 günden az SSK’lı olarak çalışanlar her ay SGK’ ya zorunlu GSS (Genel Sağlık Sigortası) primi ödemek zorunda olacaklar. 30 günden az SSK’lı olarak çalışanlar eksik kalan günlerini sigortalı göründükleri ayı takip eden bir sonraki ayın sonuna kadar ödemek zorunda olacaklar.

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası kanunun da yapılan düzenleme ile 1 Asgari Ücret tutarında ki ceza uygulaması kaldırıldı. Hala bir çok vatandaşın hatta SGK kurumu personelinin bile tam bir bilgisinin olmadığı Zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulamasının 2012 yılında zorunlu olacağı ve bu zorunluluğun nasıl uygulanacağı çeşitli endişeleri de beraberinde getiriyor.

Zorunlu Genel Sağlık Sigortasına başvurular SGK üzerinde yapılacak ancak öncelikli olarak “Gelir Testi” istenmektedir. Hane halkı gelir düzeyine göre kişi başına düşen gelir 279 TL’nin altında kaldığı taktirde Zorunlu GSS primi devlet tarafından SGK’ya ödenecek, üstünde kaldığı taktirde hesaplanan aylık prim vatandaşın cebinden ödenecektir.

Gelir Testi, şu an da İl Kaymakamlıklarında bulunan Yeşil Kart büroları tarafından yapılmaktadır. Ancak bu testin sonuçlarının alınması yoğunluk nedeni ile 3-4 ayı bulmaktadır. 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Yeşil Kart uygulaması da ortadan kalkacağı için Gelir Testi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı birimleri tarafından yapılacak.

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren zorunlu olmaya başladığı taktirde Gelir Testi içi milyonlarca kişinin başvuruda bulunması bekleniyor. Bu yoğunluk nedeni ile Gelir Testi sonuçları 31 Ocak 2012 tarihine kadar sonuçlanmadığı taktirde vatandaş hem sağlık sigortasından faydalanamayacak hem de sağlık primlerini de gecikme zamlı olarak ödemek zorunda kalacak. Bu endişelere yönelik olarak SGK’dan henüz bir açıklama yapılmadı.
http://www.stargundem.com/ekonomi/eko-gundem/1257109-genel-saglik-sigortasi-2012-de-zorunlu-oluyor.html

 

2 yorum:

 1. siteniz gerçekten çok harika yararlı bilgiler paylaşıyorsunuz teşekkür ediyorum size.........

  YanıtlaSil
 2. İyi günler, Josef Lewis, bireylere, şirketlere ve devlet kuruluşlarına% 2'lik düşük bir faiz oranıyla kredi veren bir özel borç veren. Ödeme yapmak için ödeme yapan bir sürü aile ve mali yükümlülüklerini yerine getiremeyen başkaları olduğunu biliyoruz ve bu nedenle mali restorasyon için buradayız.

  İş Planlama, Ticari ve Geliştirme Finansmanı, Gayrimenkuller ve Konut Kredileri, Borç Konsolidasyon Kredileri, İşletme Kredileri, Özel Krediler, Ev Refinansmanı, Otel Kredileri, Öğrenci Kredileri vb. Gibi geniş bir yelpazede finansal hizmetler sunuyoruz. Bir kredi ile ilgilenen ve dolandırıcılıktan uzak olması halinde ..

  Email: progresiveloan@yahoo.com
  Metin / Çağrı: +1 (603) 786-7565 teşekkürler  YanıtlaSil

Blog Arşivi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı