22 Kasım 2011 Salı

Maaş, Ücret ve Emekli Maaş Haczi

Maaş, Ücret ve Emekli Maaş Haczi


İşverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilen menfaatler olarak tanımlanan ücret, hak sahiplerinin, üçüncü kişilerle girdikleri hukukî ilişkiler sonucunda borçlu niteliği kazanabilmektedirler. Böylesi durumlarda, borçların ödenmemesinden dolayı yapılacak icra takiplerinde, maaş ve ücretlerin ne oranda haczedileceği İcra ve İflâs Kanunu 83. maddesinde düzenlenmiştir.

 

Kanuna göre: "Maaşlar, tahsisat ve her nevi ücretler, intifa hakları ve hâsılatı, ilama müstenit olmayan nafakalar, tekaüt maaşları, sigortalar veya tekaüt sandıkları tarafından tahsis edilen iratlar, borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra memurunca lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra haczolunabilir. Ancak haczolunacak miktar bunların dörtte birinden az olamaz. Birden fazla haciz var ise sıraya konur. Sırada önde olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemez."
Maaş Haczi

Maaşlar, borçlu ve ailesinin geçinmeleri için gerekli olan miktar indirildikten sonra haczolunabilmekte ve bu miktar maaşın dörtte birinden az olamamaktadır. Yani haczedilecek miktar ve haciz oranı, borçlu ve ailesinin sosyal, sağlık ve eğitim durumlarına göre belirlenecek ve bu oran herhalde dörtte birden az olmayacaktır.

4857 sayılı İş Kanunu 35. Mad. göre ise “İşçilerin aylık ücretlerinin dörtte birinden fazlası haczedilemez veya başkasına devir ve temlik olunamaz. Ancak, işçinin bakmak zorunda olduğu aile üyeleri için hâkim tarafından takdir edilecek miktar bu paraya dâhil değildir.”

Mahkeme kararlarına göre asgari dörtte birlik kural maaş farkları için de geçerlidir. Dolayısıyla borçlunun maaşı haczedilirken, maaşına gelen zamlar nedeniyle birikmiş olan maaş farkları da maaşla birlikte göz önüne alınacaktır.

Maaş ve ücret haczinde, hacze konu olan miktara borçlunun eline geçen yan ödemeler de dâhil sayılmaktadır. (Y12HD.13.2.1989, 5754/1798)
Emekli Maaşlarının Haczi

Emekli Sandığı Kanunu'na göre bağlanan emekli maaşları, Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre bağlanan emekli maaşı ve Bağ-Kur Kanunu'na göre bağlanan emekli aylıkları nafaka alacakları dışında hiçbir şekilde haczedilememektedir.

Borçlunun emekli olmadan önce ücreti üzerine konulmuş olan haciz, emekli olduktan sonra, emekli maaşı üzerinde varlığını sürdürecektir. Ayrıca haczedilebilir emekli maaşları ancak kısmen haczedilebildiği halde, Emekli Sandığı tarafından iade edilen aidat, emekli maaşı olmadığından ve Haczi caiz olmayan mallar ve haklar kapsamı dışında bulunduğundan tamamen haczedilebilecektir.

Emekli Sandığı Kanunu'na göre bağlanan dul ve yetim maaşları da emekli maaşları ile aynı statüye sahiptir. Dolayısıyla anılan maaşlar icra ve İflâs Kanunu 83. Maddesi kapsamına girer ve aynı usul ile kısmen haczedilebilir.
Nafaka Alacağı Nedeniyle Maaşın Haczi

Nafaka miktarı mahkemece borçlu ve nafaka alacaklısının malî gücü göz önünde tutularak belirlenmesinden dolayı borçlunun maaş veya ücretine, nafaka alacağı nedeniyle haciz konulduğunda herhangi bir sınırlama söz konusu olmamaktadır. Yani nafaka alacağı nedeniyle borçlunun maaş ve ücretinin tamamı haczedilebilmektedir.

Mahkeme Kararına göre; Borçlunun maaş ve ücretinden daha önce konulmuş haciz bulunsa dahi, mahkemece hükmolunmuş, işlemekte olan nafaka alacağı için, borçlunun maaş ve ücretinde birinci sırada haciz işlemi yapılması ve kalan maaş ve ücretin dörtte birinin de, önceki haczi koyduran alacaklıya ödenmesi gerekir (İİD. 13.2.1958, 866/821).

Ücret Haczi

Yargıtay'a göre ücret; hizmet akdinin bir şartıdır ve iş karşılığı kararlaştırılan veya yasaklarla belirlenen bir paradır. (YHGK. 24.3.1976,9/5-9-762/1164)
Bir çalışmanın karşılığı olan ücret, aynı zamanda işçi ve ailesinin geçim kaynağı olma özelliğini de taşıdığından kanun koyucu tarafından özel bir korumaya tabi tutulmuştur. Böylelikle ücretin sınırsız haczi önlenmektedir. Haciz sırasında borçlu ve ailesi için sağlık durumu ve ikamet masrafları da dikkate alınarak gerekli miktar belirlenerek haciz dışında tutulmaktadır.


Mehmet Fatih GELERİ
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı
fatihgeleri@gmail.com

KAYNAK : http://muhasebenet.net/haber.php?haber_id=849

8 yorum:

 1. "İşçi ve ailesinin geçim kaynağı olma özelliğini de taşıdığından kanun koyucu tarafından özel bir korumaya tabi tutulmuştur. Böylelikle ücretin sınırsız haczi önlenmektedir. Haciz sırasında borçlu ve ailesi için sağlık durumu ve ikamet masrafları da dikkate alınarak gerekli miktar belirlenerek haciz dışında tutulmaktadır." bu açıklamadan asgari ücrete haciz yapılabilir mi? Kanun koyucu işçinin en az alması gereken ücreti komisyonla belirlemekte neye göre ailenin en az alması gereken ücretin 1/4 kesinti yapılabilir?

  YanıtlaSil
 2. Xavi Gerad Jude Am. Aiicco Sigorta plc temsilcisi. Biz 3% geri ödeme oranında kredi sunuyoruz. Bu (CEO) e-posta adresine bizimle irtibata ilgilenen varsa: xavigeradloanfirm@yahoo.com
  Sadece Aiicco sigorta plc izin alır 20 yaş üzeri edin.
  Bireysel Krediler Yatırım.
  İşletme Kredileri Yatırım.
  Konsolidasyon Kredi.
  İnşaat Krediler.
  Bir veya ödeme yaşındaki seçin.
  Plan kapsamında aylık ve yıllık ödemeler arasında seçim yapın.
  Esnek kredi koşulları.
  Yıl 5000 8000.000.00 Euro kadar kredi yok.
  Firmamız Güvenilir, Verimli, hızlı ve dinamik bir işlemdir. Bize bugün .. SR GERAD JUDE Yatırım plc: Yanıtlar İsim gönderilmesi gerekmektedir. E-posta: xavigeradloanfirm@yahoo.com

  YanıtlaSil
 3. Hizli firsat!

  Biz uluslararasi islem iyi güvenilir, güvenilir. Bu firsati kaçirmayin lütfen, buraya gelecek 2014 yili dogru yatirim baslatmak için bir firsattir. % 100 emin ol daha fazla bilgi için e-posta MMV (vandamariana111@gmail.com) Sen garanti. Banka havalesi için çevrimiçi banka çok hızlı ve güvenliğidir, önümüzdeki 2014 yılı doğru yatırım için bu fırsatı kaçırmayın. (Bir kelime bilge için yeterlidir)

  Eger tarim için bir kredi ihtiyacim var mi? Is için kredi? yapimi için kredi? Yatirim kredisi? Ögrenci kredi? Borç konsolidasyonu kredi? Bu bir firsattir, kullanimi ve yeni bir hayata baslamak. Daha fazla bilgi (mrsvandamariana@yahoo.co.uk) için e-posta MMV.

  Allah lonca tüm.

  M.M.V LTD.

  YanıtlaSil
 4. Eger kisisel is için kredi ihtiyaciniz var mi? evet hemen kredi transferi için bu e-postayi (igein_h_yizevbekhai@admin.in.th) irtibat kurulabilir.

  YanıtlaSil
 5. Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?. faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu? Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bue-postayi basvurun. Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz: (finance_institute2015@outlook.com) Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle kredi veriyor

  (1) Tam adi: ....................
  (2) Kredi Tutari: ...............
  (3) Kredi Süre: ..............
  Dogum (4) Tarih: .................
  (5) Cinsiyet: .........................
  (6) Medeni Hali: ...............
  (7) Ülke:
  (8) Devlet: .....................
  (9) Ev adresi: .........
  (10) Ofis adresi: .........
  Kredinin (11) Amaç:
  (12) E-posta adresi:
  (13) Telefon numarasi: ...........
  (14) Faks numarasi: .............

  Web Luis

  YanıtlaSil
 6. Kişisel Veya işletme kredisi ihtiyaciniz var
  Stres Hızlı onayi Olmadan ettik?
  Cevabınız evet imkb, lütfen Bize Ulaşın.
  Şimdi% 3 interest oranıyla kredi sunuyoruz.
  Bizim kredi, guvenli emniyetli bir, A.Ş.
  Daha, bilgi Uygulamalar İçin ettik Fazla
  e-posta yoluyla BİZİMLE irtibata geçiniz

  SAYGILAR
  RONALD FARIS
  E-POSTA ADRESİ ----- [dporterwintrustmortgage@outlook.com]
  WIN GÜVEN MORTGAGE

  WIN GÜVEN MORTGAGE

  YanıtlaSil
 7. Herkese merhaba, hatice atagül'im bir mukim / vatandaşım. Ben 38 yaşındayım, girişimci / iş kadınıyım. Bir zamanlar proje / işimi finanse etmekte güçlük çekiyordum. Beni şirketinden 500.000 TL değerinde bir kredi almak için bir para havalesi olan Bay Williams Sean'a tanıtan iyi bir arkadaşım olmazsa. Onlarla temasa geçtiğimde, kredilerimin onaylanması için 48 saat sürdü ve kredi koşullarını ve koşullarını belirten tüm yöntemleri gördükten sonra hesabıma geçtim. Kötü krediniz olsa bile hizmet sunmaya devam ediyorlar. Ayrıca İşletme kredisi, Ev kredisi, Kişisel kredi, Araba kredisi, İş kurma kredisi ve İş Genişletmesi gibi her türlü kredi imkânı sunar. Acil bir mali yardıma ihtiyaç duyarsanız bugün onlarla iletişime geçebilirsiniz.

  e-posta yoluyla: creditfinancierhome@gmail.com
  WhatsApp: +15184181390

  Benim için yaptıklarından ötürü onlara nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum, fakat Tanrı Williams Sean'ı güçlü bir şekilde ödüllendirecek.

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. *% 3 faizli kredi oranı sunar
  * Nakitsiz Girişimci İçin Sigorta
  * Para için garanti

  İyi kredi puanı ile Credit Financiaer Home, bireysel veya şirket veya kooperatif derneklerine, endüstriyel ve kişisel çıkarlar için teminatlı krediler ve teminatsız krediler sunar.

  İletişim Adresi:
  Whatsapp: +15184181390
  Doğrudan posta
  creditfinancierhome@gmail.com

  YanıtlaSil

Blog Arşivi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı