12 Eylül 2011 Pazartesi

Reddi miras ve emekli aylığı

.


Soru: Merhaba Sadettin Bey, vefat eden emekli bir kişinin borçlarından dolayı reddi miras yapıldığında geride kalan eş ve çocukları bu kişinin emekli maaşını alabilir mi?
Alırsa vefat edenin kredi kartı borcu ve vergi borçları sebebiyle emekli maaşına haciz koyulur mu? Hasan Sağlam
 
Cevap: Hasan Bey, pek çok vatandaş tarafından merak edilen bir konuyu sormuşsunuz. Birçok kişi, borçlu olarak vefat eden anne-baba, eş veya çocuğundan kalan mirası reddetmek isterken, dul-yetim aylığı alıp alamayacağı konusunda tereddüt yaşar.

Hemen belirtelim ki vefat eden kişinin borçları ve malvarlığı konusu miras hukukunun kapsamına girerken, bu kişinin yakınlarına bağlanacak aylıklar sosyal güvenlik hukukunun konusudur. Dolayısıyla iki konu birbirinden bağımsız değerlendirilir. Yani reddi miras talebinde bulunmak, ölen kişi üzerinden dul-yetim aylığı almaya engel değildir. Borçlu olarak yakınınızın mirasını reddederek borçlardan kurtulabilir, aynı zamanda ölüm aylığı talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca bağlanan aylıktan hiçbir kesinti de yapılamaz.

Son yönetmelik geçerli
Soru: Sadettin Bey ben 10 yıllık esnaf Bağ-Kur’luyum. 8 yıldır böbrek yetmezliği nedeni ile tedavi görüyordum ve yaklaşık 2 ay önce böbrek nakli oldum. Ayrıca şeker hastasıyım. İşim ağır olduğu için çalışma hayatım bitti. Yönetmelikleri incelediğimizde iki farklı yönetmelik çıkıyor karşımıza. Biri 2008 tarihli diğeri ise 16 Aralık 2010 tarihli özür oranlarını gösteriyor. SGK hangi yönetmeliğe göre benim malullüğümü kabul ediyor? Ayrıca malulen emekli olabilir miyim? Osman Aydın

Cevap: Osman Bey, özür oranlarıyla ilgili olarak 16 Aralık 2010 tarihli yönetmelik geçerli. Bu yönetmelik öncesinde böbrek nakli (renal transplant) olan hastaların malullük aylığı kesiliyordu. Ancak son düzenlemede bu hastaların özür oranı %70 olarak belirlediğinden, siz de malulen emeklilik talebinde bulunabilirsiniz. Bu arada malullük aylığı bağlanabilmesi için ayrıca;
· 10 yıllık sigortalılık süresi ve 1800 prim gününü doldurmuş olmanız,
· Başkasının bakımına muhtaçsanız 10 yıllık süre yerine sadece 1800 günü doldurmuş olmanız,
· Malullüğe sebep olan sağlık sorununuzun çalışmaya başladıktan sonra ortaya çıkmış olması,
Gerekiyor. Bu şartlarla müracaat etmeniz ve sağlık kurul raporunuzun SGK tarafından kabul edilmesi halinde malulen emekli olabilirsiniz.

Oyuncular Sendikası’na başarılar
Uzun süredir kuruluş hazırlıkları yürütülen Oyuncular Sendikası nihayet cumartesi günü gerçekleşen genel kurul ile kurulmuş oldu. Sendika başkanlığına seçilen oyuncu Mehmet Ali Alabora, öncelikli amaçlarının bütün oyuncuların sosyal güvencesini sağlamak olduğunu ifade etmiş. Bence de çok isabetli bir tespit. Özellikle son yıllarda sayıları hızla artan dizi filmlerde rol alan binlerce oyuncu, figüran ve set ekibi çalışanları sosyal güvenceden mahrum bırakılıyor. Genç yaşta iyi kazanan ve sosyal güvenceyi fazla önemsemeyen oyuncuları, yaşlılıkta çok kötü hayat şartlarında görebiliyoruz. Rahmetli Sami Hazinses, bunun trajik örneklerindendi. İşin uzmanı olarak ben de sanatçılarımıza her türlü desteği vereceğimi belirtiyor ve başarılar diliyorum.

http://www.bugun.com.tr/kose-yazisi/168829-reddi-miras-ve-emekli-ayligi-makalesi.aspx

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı