19 Eylül 2011 Pazartesi

İşe geç kalmanın faturası

İşe geç kalmanın faturası


 

Patronlarla işçiler arasında sürekli olarak gündeme gelen konulardan biride işçilerin işe devamlarında sorun yaşanmasıdır. Çalışanlar bazen  işe gelmeyebiliyor, bazen de işe geç geliyor. Her iki durumda  işyeri düzeninde olumsuzluklara neden oluyor.  İşçe işe geç geldiğinde bazı durumlarda işten atılabilir, bazı durumlarda ise çeşitli cezalara muhatap olabilir.

.
İşçi patronundan  izin almamış ise  haklı bir sebebi de  yoksa  ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü, yada bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi durumunda işten atılabilir. Örneğin pazar günleri tatil yapan işçi  bir ay içerisinde iki pazartesi  günü işe gelmemesi durumunda işten atılabilir. İşçi  çalışma günü olan  örneğin birbirini takip eden  salı ve çarşamba günü işe gelmezse işten çıkarılabilir. İşçi  bir ay içerisinde  işe gelmesi gereken günlerde üç gün  işe gelmez ise işten çıkarılabilir. Devamsızlık nedeniyle işten çıkarılan işçilere ihbar ve kıdem tazminatı  ödenmez. Bazı durumlarda işçi patronuna ihbar tazminatı ödemek zorunda bile kalabilir.  

.
Devamsızlık yapan  işçinin kıdem durumunun önemi yoktur. Örneğin bir işçi  aynı işyerinde 10 yıldan beri çalışıyor olsa bile devamsızlık nedeniyle işten çıkarıldığında 10 yıllık çalışmasının karşılığı olan   kıdem tazminatını alamaz.

.
İşçilerin devamsızlığı ayda bir gün ile sınırlıysa  işçi işten çıkarılamaz. Ancak bu durumda iş sözleşmesinde düzenleme var ise işçiye uyarı, ücret kesme   gibi cezalar uygulanabilir. Aynı şekilde işe geç gelmelerde de iş sözleşmesinde yer alan cezalar uygulanabilir. Örneğin işçiye uyarı cezası, ücret kesme cezası ve en sonunda da işten çıkarma cezası uygulanabilir.

Okur sorularına cevaplar

İşten ayrılana izin ücreti
Soru:
Bir işyerinde 2 yıl çalıştım . Hiç yıllık izin kullanmadım. 30.07.2011 tarihinde de işten ayrıldım. İzinlerimi kullanmadığım  için yanmış mı sayılıyor? Mehmet Özel

Cevap: Çalışırken kullanılmayan izinler işten ayrıldıktan itibaren  5 yıl sonra yanar. Siz işten yeni ayrıldığınız için  bu hakkınızı 5 yıllık süre içerisinde işvereninizden talep edebilirsiniz. İş kanununa göre 28 günlük yıllık izin ücreti hakkınız var.  28 günlük izin ücretinizin  işten ayrıldığınız tarihteki ücretiniz üzerinden ödenmesi için işvereninize başvurunuz. Ödenmezse Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bankalığı bölge müdürlüğüne başvurabilirsiniz yada iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Özürlü emekliliği
Soru:
1973 doğumluyum. Gözlerimden dolayı 2.derece özürlüyüm. 10.07.2001 tarihinden itibaren SSK'lı olarak çalışıyorum. Kaç yaşında emekli olurum? Adnan Boz

Cevap: Özürlüler  emekli olmak için yaşa tabi değiller.  Sayın Boz, 17 yıl 8 ay sigortalılık süresi ve 3920 gün prim ödemeye tabisiniz. 30 Ağustos 2011 tarihi itibariyle 3650 gün prim ödemeniz bulunmaktadır. Emekli olabilmeniz için 170 gün daha prim ödemeniz  ve sigortalılık süresi olarak  yaklaşık 7 yıl 6 ay beklemeniz gerekmektedir.

Ücretler nasıl ödenmeli
Soru:
İşyerimizde 6 işçi çalışıyoruz. İşveren ücretlerimizi bankadan ödemiyor. Ödemesi için birkaç kez işverenimizi uyardık. Ancak işveren uyarılarımızı dikkate almadı. Ben  bankadan ücret ödeyemem  bildiğiniz yere başvurun dedi. Ne yapalım? K. Özlü


.

Cevap: İşçi ücretlerinin bankalar aracılığı ile ödenme zorunluluğu 01.01.2009 tarihinden itibaren getirildi. Bu zorunlulukta bütün işverenleri kapsamıyor. İşyerlerinde 10 ve üzerinde işçi çalıştıran işverenler işçilerinin ücretlerini  bankalar aracılığı ile ödemek zorundadırlar. Sayın özlü, işvereninizin çalıştırdığı işçi sayısı 10'dan az olduğu için  ücretlerinizin banka aracılığı ile ödenme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Arif Temir


http://www.gunes.com/2011/09/19/yazar/1188/arif_temir/ise_gec_kalmanin_faturasi.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı