5 Temmuz 2011 Salı

ÖDENEN BAĞKUR PRİMLER GERİ ALINABİLİR (Mİ) ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödeyen fakat emeklilik hakkı bulunmayan kişilerin bu ödemiş oldukları primleri geri alma haklarının olup olmadığı zaman zaman tarafımıza sorulmaktadır. Bu yazımızda okurlarımızın sorularına cevap olması bakımından bu konuya değineceğiz.

Sosyal Güvenlik mevzuatına baktığımızda ödenen primlerin geri alınmasının mümkün olduğunu fakat bunun belli şartlara bağlı olduğunu görmekteyiz.Ödenen primler iki türlü geri alınabilir. Bunlardan birincisi “yaşlılık toptan ödemesi” şeklide, ikincisi ise “ölüme bağlı toptan ödeme” şenlindedir.


Yaşlılık toptan ödemesi, sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılan veya işyerini kapatan sigortalının, yaşlılık (emekli) aylığı bağlanması için gerekli yaş şartını doldurduğu halde, malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamaması durumunda söz konusu olmaktadır.

Ölüme bağlı toptan ödeme ise, sigortalının ölümü halinde, ölen sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması durumunda söz konusudur. Bu durumda, ölüm tarihi esas alınmak kaydıyla hesaplanan ölüm toptan ödeme tutarı, sigortalının eşine, çocuklarına, ana ve babasına mevzuatta belirtilen hisseler oranında paylaştırılmaktadır.


İadeye konu olan prim tutarı; Sosyal Güvenlik Kanunu’nun 4/a (Eski adıyla SSK) kapsamında olan sigortalılar için 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemlere ait SSK işçi ve işveren toplamları,
1 Ekim 2008 tarihinden sonraki dönemlere ait ise sadece SSK işçi payı, başka bir anlatımla sigortalının kendisi adına bildirilen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primidir.


Sosyal Güvenlik Kanunu (SGK) nda 4/b (Eski adıyla Bağ-Kur) kapsamına giren sigortalıların prim iadesinde 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrası ayrımı olmaksızın sigortalının ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi iadeye konu olmaktadır.


Sigortalının varsa hizmet borçlanmaları ile isteğe bağlı sigorta primleri de toptan ödemelerine dahil edilir. Ancak kısa vadeli sigorta kolları (iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık ve analık sigortası) ile genel sağlık sigortası primleri iade edilmez.


Ödenen primlerin iade işleminde faiz uygulaması nasıl olacaktır?

1 Ekim 2008 tarihinden önceki primlerin iadesinde faiz uygulanmıyor. Faiz uygulaması 1 Ekim 2008 tarihinden önce ödenmiş primlerin 1 Ekim 2008 tarihindeki tutarı ile 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ödenmiş primlere uygulanıyor.


Ödenen primlerin geri alınabilmesi için yazılı olarak başvurulması şarttır. 4/a (Eski adıyla SSK) kapsamındaki sigortalılar, prim iadesi için işten ayrıldıktan sonra; 4/b (Eski adıyla Bağ-kur) kapsamındaki sigortalılar ise işyerini kapattıktan sonra, örneği SGK'ca hazırlanan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile kuruma başvurması gerekmektedir.


Hak sahiplerine yapılacak ölüm toptan ödemesi için ise hak sahiplerinin, örneği SGK'ca hazırlanan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile başvurmaları gerekmekte, ayrıca tahsis talep dilekçesine 18 yaşını doldurmayanlar hariç, ortaöğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların ilgili öğretim kurumundan alacakları öğrenci belgesi ve malül çocuklar için ise sağlık kurulu raporu eklenmesi gerekmektedir.


Sonuç olarak şunu diyebiliriz. Hak sahipleri adına ödenmiş SGK primleri emekli olunamaması durumunda yukarıda açıkladığımız iki yolla iade edilmektedir.

Primlerinizin ziyan olmaması dileğimizle,Kayhan Mali Müşavirlik - SMMM Alaattin Kayhan


twitter.com/vergivekanunlar
http://vergivekanunlar.blogspot.com/

10 yorum:

 1. Aydınlatıcı bilgiler için emeğinize sağlık, teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler, Josef Lewis, bireylere, şirketlere ve devlet kuruluşlarına% 2'lik düşük bir faiz oranıyla kredi veren bir özel borç veren. Ödeme yapmak için ödeme yapan bir sürü aile ve mali yükümlülüklerini yerine getiremeyen başkaları olduğunu biliyoruz ve bu nedenle mali restorasyon için buradayız.

   İş Planlama, Ticari ve Geliştirme Finansmanı, Gayrimenkuller ve Konut Kredileri, Borç Konsolidasyon Kredileri, İşletme Kredileri, Özel Krediler, Ev Refinansmanı, Otel Kredileri, Öğrenci Kredileri vb. Gibi geniş bir yelpazede finansal hizmetler sunuyoruz. Bir kredi ile ilgilenen ve dolandırıcılıktan uzak olması halinde ..

   Email: progresiveloan@yahoo.com
   Metin / Çağrı: +1 (603) 786-7565 teşekkürler
   Sil
 2. Am xavi Gerad jude, Aiicco inssurance plc bir temsilcisi.
  Size bir kredi ihtiyaci varsa bugün e-posta yoluyla bugün bize ulasin, istediginiz kredi ile size yardimci olabilir:
  (xavigeradloanfirm@yahoo.com)
  Yilbasi kredileri% 3 faiz orani sadece avelable vardir. Ciddi basvuran, ancak daha fazla bilgi için irtibata geçiniz. Biz renging krediler
  sunuyoruz
  3000 sadece US $ Euro ve pound 50,000.000 için.
  Biz dahil kredi her türlü teklif
  Bireysel krediler:
  Isletme Kredileri:
  Ögrenci Kredileri:
  Insaati krediler:
  Ev kredileri:
  Is expandsion krediler:
  Borç konsolidasyonu kredi:
  Biz hizli ve dinamik test edilmis ve güvenilir bulunmaktadir.
  Daha fazla bilgi için (xavigeradloanfirm@yahoo.com): E-posta Iletisim.

  Sr Gerad jude görüyoruz.

  YanıtlaSil
 3. Eger bir tarim, ögrenci, borç, insaat, veya konsolidasyon kredi ihtiyacim var, lütfen asagidaki e-posta (yakubuafentokhai@yahoo.com) veya (yakubuafentokhailoans@admin.in.th) üzerine Yakubu Afentokhai Kredi Sirketleri LTD basvurun,
  Facebook: https://www.facebook.com/yakubuafentokhaisule

  YanıtlaSil
 4. Eger kisisel is için kredi ihtiyaciniz var mi? evet hemen kredi transferi için bu e-postayi (igein_h_yizevbekhai@admin.in.th) irtibat kurulabilir.

  YanıtlaSil
 5. istege bagli 3yillik sigortaliligimi iptal ettirdim.
  3yil boyunca odedigim paralari geri alabilirmiyim

  YanıtlaSil
 6. Merhaba.
  Stres ve hızlı onayı olmadan kişisel ya da işletme kredisi ihtiyacınız var mı? Eğer öyleyse biz şimdi Başbakan faiz oranı kredi sunuyoruz olarak, lütfen bize ulaşın. Bizim kredi güvenli ve daha fazla bilgi ve uygulamalar için, güvenli olup, bu e-postaya cevap lütfen. (privateloaninvesment@outlook.com) gerekli ad ve miktarı.

  bize ulaşın bugün (privateloaninvesment@outlook.com)

  YanıtlaSil
 7. Dikkat.

  Kisisel is baslatmak için bir kredi gerekiyor ?.
  faturanizi ödemek için bir kredi gerekiyor mu?

  Simdi kredi.teklif@gmail.com bize hemen kredi transferi ile devam
  etkinlestirmek için: Eger ilgileniyorsaniz lütfen bu

  e-postayi basvurun.
  Ayrica bu e-postaya burada bize ulasabilirsiniz:
  (finance_institute2015@outlook.com)

  Eger ilgileniyorsaniz dolgu ve bu bilgileri dönerseniz biz,% 2 faizle
  kredi veriyor

  (1) Tam adi: ....................
  (2) Kredi Tutari: ...............
  (3) Kredi Süre: ..............
  Dogum (4) Tarih: .................
  (5) Cinsiyet: .........................
  (6) Medeni Hali: ...............
  (7) Ülke:
  (8) Devlet: .....................
  (9) Ev adresi: .........
  (10) Ofis adresi: .........
  Kredinin (11) Amaç:
  (12) E-posta adresi:
  (13) Telefon numarasi: ...........
  (14) Faks numarasi: .............

  Web Luis

  YanıtlaSil
 8. Müşteriler Merhaba
  Biz insanlar finans concerniing tüm endişeler üzerine olacak% 3 @ herhangi bir stres olmadan çok kolay bir şekilde kendi kredilerini güvenliğini sağlamaya yardımcı, borç veren vardır. dasilversoftloaninvestment@gmail.com aracılığıyla şimdi bize ulaşın

  Bize kredi işleme etkinleştirmek için aşağıdaki başvuru formunu doldurun.

  Tam olarak Başvuru Of 1. Adı
  2. Telefon Numaraları
  3. Adres ve yer
  İstekte 4. Tutar
  5. Geri Ödeme Süresi
  Kredi Of 6. Amacı
  7. ülke
  8. telefon
  9. işgal
  10.age / seks
  11.Monthly Gelir
  12.Email

  Saygılarımızla.
  yönetim
  E-posta Lütfen İletişim: dasilversoftloaninvestment@gmail.com

  YanıtlaSil
 9. Müşteriler Merhaba
  Biz insanlar finans concerniing tüm endişeler üzerine olacak% 3 @ herhangi bir stres olmadan çok kolay bir şekilde kendi kredilerini güvenliğini sağlamaya yardımcı, borç veren vardır. dasilversoftloaninvestment@gmail.com aracılığıyla şimdi bize ulaşın

  Bize kredi işleme etkinleştirmek için aşağıdaki başvuru formunu doldurun.

  Tam olarak Başvuru Of
  1. Adı
  2. Telefon Numaraları
  3. Adres ve yer İstekte
  4. Tutar
  5. Geri Ödeme Süresi
  Kredi Of
  6. Amacı
  7. ülke
  8. telefon
  9. işgal
  10.age / seks
  11.Monthly Gelir
  12.Email

  Saygılarımızla.
  yönetim
  E-posta Lütfen İletişim: dasilversoftloaninvestment@gmail.com

  YanıtlaSil

Blog Arşivi

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı